Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło
Terapia pedagogiczna

Wiadomości ogólne
Organizacja terapii
Metoda sylabowa
Biblioterapia
Uwolnić potencjał

Czyli...
Aktywność werbalna
Umiejętność komunikacji
Zabawy badawcze
Aktywność muzyczna
Aktywność plastyczna
W jesiennym nastroju

Jesienne wiersze
Jesienne piosenki
Kasztanowy bal
O wiewiórce Łupiskórce
Sałatka jarzynowa
Kwiecień

Moje propozycje
Co robić w ogrodzie?
Dwa słówka
Zdrowo żyjemy
Idziemy na ryby
Idziemy razem ja i mój cień
Dzień Ziemi
Dbamy o środowisko
Wiersze "ekologiczne"
Wiosenne dekoracje
Rodzinne spotkania

Rodzinne świętowanie
Gotowi-start
Inne propozycje
Kuferek
Wiersze dla mamy
Dobre maniery

Na zakończenie roku
Łamańce językowe
Wychować matematyka

Polubić matematykę
Edukacja matematyczna
Dyskalkulia
Wielkanoc

Propozycje plastyczne
Dekoracje przestrzenne
Dekoracje male i na okna
Głowa zająca- origami
Koszyk 1
Koszyk 2
Wiosenne pomysły
Propozycje użytkowników

Pozyskiwanie środków

Skąd pieniądze
Zakładamy stowarzyszenie
Księga gości

Zobacz księgę
Dopisz do księgi
Zobacz temat
 Drukuj temat
Plany miesieczne - zapytanie
anisa
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 25-08-2010 09:18

Data rejestracji: 21.08.10

Witam, od września zaczynam swoją pierwszą pracę w przedszkolu jako nauczycielka ( choć doświadczenie w pracy w przedszkolu mam). Mam pytanie odnośnie planów miesięcznych. Nie chodzi mi o ich treść czy formę, bo jak je pisać to się mam nadzieję dowiem wkrótce ( troszkę już też czytałam w necie), ale jak to jest z ich pisaniem w grupie w której pracują dwie nauczycielki. Domyślam się, że pisze się jeden dla całej grupy. Moja zmienniczka zaproponowała mi, że będziemy pisać na zmianę, jakiś czas ona potem ja, jak to określiła " przez jakiś czas ona mi będzie pisać co mam robić, a potem ja jej" i stąd mój dylemat: należę bowiem do osób kreatywnych, z głową pełną pomysłów i miałam nadzieję, że po omówieniu i ustaleniu tematów będę je mogła realizować po swojemu ( w czasie moich godzin oczywiście). Gdy powiedziałam jej o tym to stwierdziła tylko, że mogę robić po swojemu, ale w dzienniku i tak się napisze to co jest w planie miesięcznym. Dlatego bardzo jestem ciekawa jak jest w Waszych przedszkolach?

panlukasz
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 25-08-2010 09:25

Data rejestracji: 02.07.10

Hmmm... ansa, ja na twoim miejscu bym zrobił tak: np. na wrzesień piszesz plan i we wrześniu Ty prowadzisz zajęcia. Ta druga osoba będzie jako pomoc czy również nauczycielka? ona napisze w październiku i będzie prowadziła zajęcia w październiku. ja bym to tak rozwiązał. Albo jeszcze jeden pomysł: spotkajcie się i wspólnie napiszcie plan. "Co dwie głowy to nie jedna"- dasz radę Smile

anisa
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 25-08-2010 09:38

Dziękuję za tak szybką odpowiedź, Ta druga osoba jest również nauczycielką, tylko będziemy na zmiany i zależy jak wypadnie z dyżurów, poranne zajęcia dydaktyczne będzie prowadzić albo ja albo ona ( gdy ona będzie to mnie nie będzie Wink. Stąd drugi pomysł jest chyba najlepszy. Dziękuję Smile

anka79
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 25-08-2010 11:02

Data rejestracji: 04.08.10

U mnie jest tak...piszemy na zmianę, ja we wrzesniu, kolezanka w październiku i tak dalej...To co zawarte w planie realizujemy i wpisyjemy do dziennika, ale prócz tego robi sie inne rzeczy, których w planie nie ma a które sie wpisuje bo jest na nie miejsceWink
Plan realizujemy razem niewazne która go napisała. Bedziecie pracowac na zmiany, najprawdopodobniej ta co starsza stażem trzy razy na rano, druga, młodsza stazem dwa razy na rano a trzy na popołudnie. Wiadaomo, że główne zajęcia sa w ranku i wtedy jest jakby więcej pracy niz wtedy gdy pracyje sie np 12-16.

gosiami
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 25-08-2010 14:43

Data rejestracji: 25.01.08

anisa to jest tak jak radzą anka79 i panlukasz- piszecie na zmiany. W planie ujmuje się i tak tylko te główne zajęcia dydaktyczne i je organizuje/realizuje ta, która ma w tym dniu na rano. Jest jeszcze taka możliwość, że możesz zasugerować koleżance, by w te dni , kiedy Ty masz na rano, zaplanowała Ci konkretne zajęcia (jeżeli będzie to plan na każdy dzień-ja takie piszę). My z koleżanką czasami tak się umawiałyśmy, że - skoro ona czuje się dobrze z pojęć matematycznych, to na dni kiedy ona jest rano-planujemy zajęcia z przewagą tej działalności, a jeśli wypadają np zajęcia plastyczne to jeśli chce proponuje konkretne techniki lub tematy. To samo jeśli ona pisze plany to ja proponuję ,żeby do jakiegoś tematu kompleksowego (te zazwyczaj ustalamy wspólnie) zaplanowała coś konkretnego, bo znalazłam coś ciekawego. itp. Mam nadzieję ,że się dogadacie, bo to jest ważne by panowała dobra atmosfera i porozumienie między Wami- to będzie także rzutowało na relacje w grupie. Powodzenia Smile

anisa
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 30-08-2010 14:23

Dziękuję bardzo za cenne rady i wskazówki, które bardzo mi pomogły w rozmowie z koleżanką. Ustaliłyśmy tak jak radziła gosiami, piszemy na zmianę w jednym miesiącu ona w drugim ja, z uwzględnieniem wszelkich pomysłów i rad.

gosiami
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 30-08-2010 19:21

Ogromnie się cieszymy, że komuś pomogliśmy Smile To fajnie,że zaczynanie od porozumienia, to dobrze wróży na ten rok Smile

panlukasz
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 09-09-2010 15:02

Data rejestracji: 02.07.10

Aby nie zakładać nowego tematu, podłaczę moją prośbę do tego tematu. Mianowicie chodzi o pisanie planów dla grupy mieszanej poziomowo (4,5 lat) - jak wspisywać treści programowe? i wg jak powinien wyglądać taki plan? Na wrzesień "coś" napisałem, nawet bardzo szczegółowo jeśli chodzi o treść zajęć Smile Jest to oddział przedszkolny w szkole podstawowej. Z góry dziękuję Smile

gosiami
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 09-09-2010 16:28

Nie wiem na czym polegało Twoje rozpisanie, bo niektórzy wymieniają zabawy i formy, które wykorzystają podczas realizacji danego tematu. Mój natomiast wyszedł dosyć rozpisany z powodu zadań.
Możesz okroić trochę swój plan, to znaczy wpisać tylko temat zajęcia i wybrać z programu główne zadania dla poziomu pierwszego i drugiego, które zostaną zrealizowane podczas tego zajęcia. Przykładowo:
Temat zajęcia:
Rozmowa w oparciu o wiersz, ilustracje i naturalne okazy nt. Na straganie.
I - umie opisać przedmioty, osoby i zwierzęta, podając ich cechy charakterystyczne
określa cechy przedmiotów i osób, używając przymiotników w formie zgodnej z rzeczownikiem
II - stosuje prawidłowo wyrażenia przyimkowe (zawierające: na, pod, do, w, przed, za, obok) albo:
T:Wypełnianie konturów poznanych warzyw.
I - potrafi wykonać prostą pracę plastyczną według wzoru
II - dokonuje swobodnego wyboru technik w dowolnej formie działalności plastycznej
uzasadnia swój wybór techniki
Przykładowe zadnia zaczerpnęłam z programu " Zanim będę uczniem"- E Tokarskiej, J. Kopały dla grupy cztero- i pięcioletniej
Edytowane przez gosiami dnia 09-09-2010 16:30

bicalcarata
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 27-09-2010 19:18

Data rejestracji: 27.09.10

Witam jestem młodym nauczycielem i chciałam zapytać czy może miałby ktoś przykładowy plan miesięczny według nowej podstawy programowej dla trzylatków? byłabym bardzo wdzięczna za przesłanie niebieskooka_19@o2.pl
A drugie pytanie brzmi od tego roku w naszym przedszkolu w planie rocznym obowiązkowo trzeba przyporządkować konkretne obszary występujące w kolejnych dniach tygodnia. Czy jest mi ktoś w stanie napisać ile razy w tygodniu powinny występować konkretne obszary w grupie trzylatków...konkretnie chodzi o to ile razy powinno być np wychowanie umysłowe itd..... z góry dziękuje za pomoc

gosiami
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 27-09-2010 19:57

Plan miesięczny wg nowej podstawy programowej dla trzylatków są w Download, niestety nie ma tam zaznaczonych obszarów przy konkretnych zadaniach. Zostały jednak napisane w oparciu o"Nasze przedszkole" Małgorzaty Kwaśniewskiej i Wiesławy Żaby- Żabińskiej , który jest zgodny z nową podstawą programową .Należałoby przyporządkować zadania, do konkretnych obszarów. Autorki tego programu określiły w swoim programie tylko na początku pisząc o jego strukturze , jaki zakres treści edukacyjnych odpowiada jakim obszarom podstawy (konkretnym numerom).
My nie piszemy planów rocznych tylko miesięczne. W obecnych planach dla czterolatków piszę plany w oparciu o inny program i określam , jakie obszary realizuję każdego dnia. Nikt nie powie Ci ile , jakich obszarów masz realizować . Nie wiem jak wygląda taki plan roczny, czy to są tematy kompleksowe?
Edytowane przez gosiami dnia 27-09-2010 19:58

karolka
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 27-10-2010 22:19

Data rejestracji: 27.10.10

hejka szukam pomocy w sprawie przykładowych miesięcznych planów dla grupy dzieci 1,5-2,5 lat ...z góryWink byłabym wdzięczna za jakąkolwiek pomoc ..pozdrawiamWink

gosiami
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 28-10-2010 16:03

Karolka ja nie mam planów dla takich małych dzieci, tu specjalistką od takich maluszków jest krista Smile. Ona podzieliła się swoim doświadczeniem, w tym zakresie, na Portalu Nauczycieli Przedszkola. Polecam też książeczkę Hanny Trawińskiej " Zabawy rozwijające dla małych dzieci"
Edytowane przez gosiami dnia 28-10-2010 16:03

beata2412
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 08-09-2011 21:21

Data rejestracji: 08.09.11

Witam Smile potrzebuje pilnie pomocy muszę na wczoraj mieć plan miesięczny na miesiąc wrzesień do programu zanim zostaniesz pierwszakiem z WSiP. Jestem początkującym nauczycielem od 1 września pracuję w przedszkolu a ostatniego sierpnia dowiedziałam się że będę tam pracowała. obecne nauczycielki nie są skore do pomocy a ja nawet nie wiem jak się za to zabrać dlatego też bardzo proszę o pomoc. podaję adres beata2412@interia.eu Za wszelkie inne rady też będę bardzo wdzięczna.

gosiami
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 08-09-2011 21:41

@beata2412 nie wiem jakie wymagania ma Twoja dyrekcja. Nie ma jednolitego wzoru pisania planów. W Download są różne przykładowe plany, także dla grupy mieszanej 4-5 latków. Co prawda są one w oparciu o inne programy. Zawsze można jednak podejrzeć. Pamiętaj ,że są one spakowane . Trzeba mieć program do rozpakowania. Ponadto przesłałam Ci na pocztę jedną rzecz , sprawdź , może coś i Ci to pomoże. Powodzenia.

moniszo
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 17-09-2011 19:48

Data rejestracji: 17.09.11

Witam,szukam przykładowego planu miesięcznego na wrzesień w mieszanej grupie 3-4 latków,czy mogłabym prosić o pomoc,pozdrawiam serdecznie

Sabina
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 09-11-2011 14:44

Data rejestracji: 09.11.11

Witam!
Jestem nauczycielem początkującym w przedszkolu. Z tąd też moja prośba? Czy mógłyby mi ktoś wyjaśnić od czego i jak napisać plan na poszczegolne miesiące do programu wesołe przedszkole i przyjaciele dla gr 5 latków . może ktoś ma już napisany plan w oparciu którego moglabym się wzorować. proszę o pmoc mój meil kaka.ss@interia.pl

gosiami
#18 Drukuj posta
Dodany dnia 09-11-2011 17:46

Już nie raz pisałam , że struktura planu często zależy od wewnętrznych wymagań w placówce czy danego dyrektora. Jednak rozumiem, że albo zaczęłaś dopiero pracować albo nikt nie powiedział Ci jak one mają wyglądać. Czy dobrze domyślam się ,że chodzi o obszary nowej podstawy programowej? Nie wiesz jak to ugryźć? A tego wymaga Twój dyrektor? Ten program akurat ma taki nieciekawy układ, który wymaga od nauczyciela pokombinowania i dopasowania samodzielnie zadań do obszarów pp. Napisz, czy masz dostęp do strony WSiP, do zalogowania się na stronie? Tam jest przykładowy plan do tego programu i są uwzględnione obszary. Czy korzystasz także z pakietów o tym tytule?

Sabina
#19 Drukuj posta
Dodany dnia 09-11-2011 21:59

Data rejestracji: 09.11.11

Witaj gosiami:)
Tak dokładnie chodzi o obszary nowej podstawy programowej. Nasz dyrektor jest wyjątkowo wymagający a koleżanki wyjątkowo milczące i niechętne w udzielaniu rad.
niestety nie mam dostępu do strony WsiP jeżeli miłabyś przykładowy plan do tego programu z uwzględnionymi obszarami to byłabym wdzięczna za przesłanie na meila kaka.ss@interia.pl
Jeśli chodzi o pakiety to tak korzystam z nich.
Z góry bardzo Ci dziękuję i pozdrawiam

gosiami
#20 Drukuj posta
Dodany dnia 09-11-2011 22:06

Rozumiem. tak myślałam, bo jeśli są numery obszarów to łatwo jest wtedy zrobić ewaluację co do realizacji pp. Ja z nich akurat nie korzystam, ale postaram się podesłać Ci na maila to, czym dysponuję. Podejrzyj sobie , zobacz czy tak Ci pasuje. Możesz sobie pozmieniać formy czy metody ale myślę , że powinno to Ci pomóc. Życzę powodzenia Smile

Przeskocz do forum:
Kalendarz
<< Wrzesień 2014 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło