Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło
Terapia pedagogiczna

Wiadomości ogólne
Organizacja terapii
Metoda sylabowa
Biblioterapia
Uwolnić potencjał

Czyli...
Aktywność werbalna
Umiejętność komunikacji
Zabawy badawcze
Aktywność muzyczna
Aktywność plastyczna
W jesiennym nastroju

Jesienne wiersze
Jesienne piosenki
Kasztanowy bal
O wiewiórce Łupiskórce
Sałatka jarzynowa
Kwiecień

Moje propozycje
Co robić w ogrodzie?
Dwa słówka
Zdrowo żyjemy
Idziemy na ryby
Idziemy razem ja i mój cień
Dzień Ziemi
Dbamy o środowisko
Wiersze "ekologiczne"
Wiosenne dekoracje
Rodzinne spotkania

Rodzinne świętowanie
Gotowi-start
Inne propozycje
Kuferek
Wiersze dla mamy
Dobre maniery

Na zakończenie roku
Łamańce językowe
Wychować matematyka

Polubić matematykę
Edukacja matematyczna
Dyskalkulia
Wielkanoc

Propozycje plastyczne
Dekoracje przestrzenne
Dekoracje male i na okna
Głowa zająca- origami
Koszyk 1
Koszyk 2
Wiosenne pomysły
Propozycje użytkowników

Pozyskiwanie środków

Skąd pieniądze
Zakładamy stowarzyszenie
Księga gości

Zobacz księgę
Dopisz do księgi
Zobacz temat
 Drukuj temat
Wpisy do dziennika
gosiami
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 11-08-2011 10:03

Data rejestracji: 25.01.08

(Przypominam, że w sprawach oczywistych, zawodowych pytania zadajemy na forum)
Zapytano mnie , jak wyglądają u nas dzienne zapisy w dziennikach?
Już nieco na ten temat było na forum. Dotychczas pisaliśmy właściwie tak samo, ponieważ i przed wprowadzeniem podstawy zawsze starałyśmy się wpisywać oprócz zajęć dydaktycznych, zabawy ruchowe, zestawy ćwiczeń, spacery, wycieczki, zabawy dowolne: i tu pisałam czy w kącikach, czy " stolikowe" czy konkretną zabawę , w jaką bawiły się dzieci, albo obserwacja dzieci, ich zachowania, sposobu rozwiązywania problemów, etc.
Ja zawsze wpisywałam do dziennika oprócz zajęć istotne sprawy np. wychowawcze. Np. : Nauka właściwego mycia rąk; zwrócenie uwagi na kulturalne zachowanie przy stole; rozmowa okolicznościowa nt.zakazu wyrywania sobie zabawek, czy konieczności zgłaszania osobie dorosłej dolegliwości itp. , itd.
Oczywiście były zapisy np. dotyczące odpoczynku przy muzyce relaksacyjnej, słuchania bajek (tytuł), pracy grupowej czy indywidualnej. Zapisy dotyczące poszczególnych zajęć są krótkie, konkretne. Przecież cele do każdego zajęcia mam w planach miesięcznych, zapisy dotyczące pracy indywidualnej w zeszytach pracy czy na fiszkach w teczkach indywidualnych. Tak to wyglądało dotychczas. Od września będziemy miały nowe dzienniki ze sprawdzaniem co godzinę obecności i nieco inną częścią na dzienne zapisy. Same jeszcze nie wiemy jak to się sprawdzi. Wyjdzie w praktyce Smile

panlukasz
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 11-08-2011 19:14

Data rejestracji: 02.07.10

Ja wpisywałem z podziałem na 4 części 1-zabawy dowolne w kącikach zainteresowań, 2- zajęcia dydaktyczne, 3 - pobyt na dworze (Spacer po osiedlu, Zabawy dowolne na placu przedszkolnym), 4 - Inne - Mycie rąk przed śniadaniem, śniadanie, rozmowy z dziećmi, czytanie bajki pt...., prace indywidualne, zabawy relaksacyjne... . Podobnie jak @gosiami od września w przedszkolu będę miał dzienniki na cogodzinne sprawdzanie obecności i "godzinowy" zapis dnia. Pozdrawiam.
Smile
Wszystko jest
możliwe Smile

iwonak
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 05-09-2011 18:01

Data rejestracji: 07.11.10

Witam ! I jak wpisujecie zajęcia do dziennika ? Ja zupełnie nie wiem jak sie do tego zabrać .Frown

panlukasz
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 05-09-2011 18:51

Data rejestracji: 02.07.10

Mój przykładowy dzisiejszy:
1. Schodzenie się dzieci do sali. Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań.
2. Zabawy wg zainteresowań dzieci w sali.
3.Przygotowanie do posiłku. Mycie rąk. Śniadanie.
4. Aktywne słuchanie wiersza I. Laris – W przedszkolu.
Układanie kontraktu grupowego.
5. Zaj. dodatkowe. Pobyt w szatni. Czynności samoobsługowe.
6. Pobyt na dworze. Zabawy dowolne na placu przedszkolnym.
7. Przygotowanie do posiłku. Obiad. Odpoczynek poobiedni.
8. Zabawy swobodne w sali. Czynności higieniczne. Podwieczorek.
9.Zabawy na dworze. Odbieranie dzieci przez rodziców.
Tak wyglądają moje. Chętnie bym zobaczył innych.
Edytowane przez panlukasz dnia 05-09-2011 18:52
Smile
Wszystko jest
możliwe Smile

gosiami
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 05-09-2011 19:00

My także wpisujemy to co w danej godzinie odpowiada szczegółowemu rozkładowi dnia.wygląda to podobnie jak u @panalukasza. Na zajęcia w zasadzie zostaje tyle miejsca, by wpisać tematy. Reszta w planach. Sama nie wiem czy tak powinno być, ale skoro jest podział na godziny, to wydaje mi się to logiczne.

iwonak
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 05-09-2011 23:18

Ja mam jakieś mieszane uczucia co do tych wpisów. Przecież w większości punktów będzie codziennie ten sam zapis. W ogóle wyszły jakieś wytyczne co do tych wpisów? Może ktoś był na jakimś szkoleniu ? Przecież każdy może to inaczej zinterpretować ? Do niedawna uczyłam w młodszych klasach , tam wszystko jest bardziej konkretne , są jasne wytyczne , wymagania. Mam wrażenie że w wychowaniu przedszkolnym jest ogromny bałagan jeśli chodzi o przepisy , wymagania. Smile

gosiami
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 06-09-2011 08:56

Niezupełnie takie same.Np. w tej rubryce, która odpowiada godzinie, gdzie jest czas na śniadanie , to jest także czas na ćwiczenia poranne (których nie wpisujemy codziennie, co kilka dni, tak było dotychczas, mnie tak uczono pół wieku temu Smile ) przed nim także są czynności higieniczne przed , również po . Czyli jednego dnia można zapisać na co zwracałaś uwagę w łazience, innego jakie zabawy poranne, innego podczas śniadania, a jeszcze innego po śniadaniu. zajrzyjcie do swoich programów, tam macie mnóstwo celów , które trzeba zrealizować także z zakresu wychowania zdrowotnego, społecznego- wychowawczych.
W dzienniku odnotowujesz to , co realizujesz.
To samo odnosi się do innych godzin. Jeśli w szczegółowym rozkładzie dnia w danej godzinie mamy zabawy dowolne, to przecież także są to najróżniejsze zabawy i rozmaite cele realizujesz. Można tu zapisać w jaką zabawę dzieci bawiły się , ale i możesz ten czas poświęcić chociażby na obserwację dzieci, sposobu rozwiązywania przez nie sporów,prowadzenia rozmów, i to wpisuję do dziennika. itp.
Edytowane przez gosiami dnia 06-09-2011 09:15

iwonak
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 06-09-2011 18:52

Nie wiem , ale jakoś muszę przegryźć ten nowy system wpisów w dzienniku. Wydaje mi się , że to codzienne powielanie ramowego rozkładu dnia tylko " ubrane " w słowa. Mam wrażenie ,ze w ministerstwie nie mają pojęcia o tym co dzieje się w przedszkolu, jak wygląda praca . Smile

Przeskocz do forum:
Kalendarz
<< Wrzesień 2014 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło